Jeśli chcielibyście uprościć swoje życie i ograniczyć ilość generowanych odpadów do minimum, to Targi Zero Waste są doskonałą okazją, by poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, wymieniać się doświadczeniami, zaopatrzyć się w domowy kompostownik i inne bezodpadowe niezbędniki.
W ramach targów, poza stoiskami, odbywać się będą wykłady, dyskusje, warsztaty dla dorosłych i dzieci na temat bezodpadowego, oszczędnego oraz ekologicznego stylu życia oraz pokazy filmów tematycznych. Jednym słowem zanosi się na bezodpadowe święto!
4 grudnia 2016 r. została zorganizowana konferencja pt. „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”. Konferencji okazała się wspaniałą przygodą wyzwalającą ogromne pokłady pozytywnej ludzkiej energii. Wydarzenie zainicjowane przez Virginię Little pokazało, że zrównoważony rozwój to temat jednoczący ludzi i to pod wieloma względami! Na sali było prawie 300 uczestników z całej Polski.
Fenomenem na skalę światową, międzynarodowym guru filozofii bezśmieciowej jest Bea Johnson.
W 2008 roku Bea wyeliminowała śmieci z życia swojego i swoich bliskich: dziś roczne odpady jej czteroosobowej rodziny mieszczą się w 1-litrowym słoiku.Poprzez swój blog i książkę pt. „Zero Waste” (bestseller przetłumaczony na 12 języków), Bea stała się inicjatorką globalnego ruchu zerośmieciowego. Zachęca rosnące grono odbiorców do uproszczenia trybu życia i radykalnego zmniejszenia ilości odpadów w myśl 5 zasad: Odmawiaj (Nie kupuj), Ograniczaj (Kupuj mniej), Używaj ponownie, Przetwarzaj, Kompostuj. Bea udowadnia, że życie bez śmieci nie tylko może być piękne, ale jest dobre dla zdrowia, oszczędza czas i pieniądze. Dzięki organizatorce Virginie Little, nasza redakcja Hipoalergiczni przeprowadziła unikatowy wywiad z Beą, który w całości możecie zobaczyć tutaj >>
Podczas Targów Zero Waste będzie można zapoznać się z książką Bei Johnson!
Czy utoniemy w plastikowych butelkach?
Problem plastikowych butelek jest nam znany od dawna, jednak najnowsze statystyki opublikowane przez The Guardian wskazują w jak krytycznym momencie się znaleźliśmy. Tworzywa sztuczne po raz pierwszy zostały spopularyzowane w latach 40 XX wieku. Większość wyprodukowanych przez ten czas butelek zanieczyszcza środowisko do dziś, ponieważ czas rozkładu plastikowej butelki trwa setki lat. Tymczasem co minutę człowiek kupuje milion plastikowych butelek, pochłaniając budżet blisko 500 mld euro rocznie! Choć prawdą jest, że wiele z tych butelek można poddać recyklingowi, to jednak coraz trudniej jest nam nadążyć za ogromną masą odpadów, które podlegają recyklingowi. Osobnym problemem jest polityka firm, które konsekwentnie unikają butelek biodegradowalnych i z recyklingu, wybierając lśniący wygląd tradycyjnego tworzywa sztucznego. W konsekwencji plastikowe butelki zalegają na wysypiskach i zanieczyszczają oceany.Według The Guardian w 2016 roku ludzie kupili ponad 480 mld plastikowych butelek, ale tylko mniej niż połowa z nich trafiła do recyklingu, a niespełna 7 proc. znalazło drugie życie jako ponownie używane butelki. Co się stało z całą resztą? Trafiły na składowiska i do oceanów! – mówi Kamila Musiatowicz.
Co będzie się działo podczas Targów Zero Waste?
Będzie można uczestniczyć w:
– wykładach,
– warsztatach dla dzieci i dorosłych,
– kącikach poradniczych
– panelach dyskusyjnych
– stoiskach z produktami pozwalającymi na wdrożenie bezodpadowych rozwiązań w domu
– zbiórce materiałów do recyklingu
BEZODPADOWI RODZICE I PANEL DYSKUSYJNY
Magazyn Hipoalergiczni, na zaproszenie Organizatorów, będzie brał udział w panelu na temat „Bezodpadowi rodzice”, czyli jak wychowywać swoje dzieci w sposób jak najbardziej zdrowotny i przyjazny środowisku. Żaneta Geltz będzie brała udział w dyskusji wraz z Reni Jusis znanej Eko-Mama oraz Anną Komar z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Zapraszamy na nasze stoisko do obejrzenia publikacji DOM ALERGIKA, by dowiedzieć się, jak nie znosić do domu bubli i toksyn. Warto zdobyć egzemplarz po to, by przejrzeć, co przechowujemy w łazience czy pralni i pozbyć się produktów z CZARNEJ LISTY.
Targi Zero Waste odbędą się 25 listopada 2017 roku
w godzinach 11.00 – 18.00 w Warszawie (Agora, ul. Czerska 8/10). Wstęp na targi jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Zobacz relację z panelu „Bezodpadowi Rodzice”:
tak zacznijmy sortować śmieci , mniej folii kupować ,chodzić na zakupy z torbą eco a na pewno problem odpadów się zacznie normować ,zamiast ton butelek z plastiku kup filtr do wody i tyle oszczędność znaczna …uczmy dzieci segregacji nie tej rasowej ,ale śmieciowej wyjdzie to nam na zdrowie