Małych i młodych alergików łączy konieczność unikania pewnych pokarmów. Rezygnując z nich, rezygnujemy jednocześnie z bogactwa wielu innych składników, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Jak mądrze komponować dietę alergika, aby była ona nie tylko wolna od alergenów, ale także pełna witamin i minerałów?
Odkrywanie nowych smaków
Wprowadzanie stałych pokarmów do diety niemowlęcia, nie tylko alergika, powinno odbywać się stopniowo. Tylko w takim wypadku – jeśli dziecku coś zaszkodzi – będziemy od razu wiedzieli, co jest przyczyną dolegliwości.
Jeżeli wprowadzane pokarmy są zdrowe i zbilansowane, nie ma większego znaczenia, w jakiej kolejności podajemy nowe produkty. Jednak za każdym razem, gdy dziecko je coś nowego, poczekajmy kilka dni, zanim wprowadzimy kolejną nowość.
Podając po raz pierwszy jakiś rodzaj pożywienia musimy być uważni. Mimo że istnieje około 160 produktów żywnościowych wywołujących alergię, to tylko kilka z nich powoduje aż 90% alergii. Dobrze jest wprowadzić je w późniejszym okresie. Oto one:
- mleko
- jajka
- orzeszki ziemne
- orzechy włoskie i migdały
- ryby
- mięczaki
- soja
- pszenica
Po wprowadzeniu nowego produktu do diety niemowlęcia, obserwujmy je przez kilka dni. Jeśli zauważymy któreś z poniższych objawów, może to oznaczać, że dany produkt spowodował alergię u dziecka:
- pokrzywka
- zaczerwieniona skóra lub wysypka
- opuchlizna na twarzy, języku lub ustach
- wymioty i/lub biegunka
- kaszel, kichanie
- trudności w oddychaniu
- utrata przytomności
Jeśli dziecko ma trudności w oddychaniu, opuchniętą twarz, kilkakrotnie wymiotuje lub ma biegunkę po zjedzeniu danego produktu, trzeba zadzwonić po pogotowie. Silne reakcje alergiczne bardzo szybko się rozwijają i mogą nawet prowadzić do śmierci.
Czy da się zastąpić mleko, jajka, ryby?
Jeśli już wiemy, na co uczulone jest dziecko lub nastolatek, musimy pamiętać o tym, iż dorastający organizm potrzebuje wszystkich składników do prawidłowego rozwoju, dlatego eliminując produkty powodujące alergię, wprowadzajmy w zamian inne, które będą mogły uzupełnić ewentualne niedobory.
O ile dziecko czy nastolatek przez krótki czas może nie spożywać danych pokarmów bez żadnej szkody dla swojego organizmu, o tyle niedostarczanie organizmowi przez dłuższy czas pewnych składników może odbić się na jego funkcjonowaniu i rozwoju. Tak więc restrykcyjną dietę należy łączyć z dostarczaniem niezbędnych składników z innych źródeł. Zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który doradzi po jakie pokarmy warto sięgać, aby uzupełnić niedobory.
Alergia na mleko
Mleko to jeden z najpowszechniejszych alergenów, który jednocześnie dostarcza młodemu organizmowi wielu składników odżywczych ważnych w rozwoju kości. Są to: białko, wapń, witamina D, witamina A, witamina B12, ryboflawina i fosfor. Aby zapewnić te składniki w diecie bezmlecznej, należy wprowadzić mięso, drób, jajka, ryby, orzechy i rośliny strączkowe.
Czasami istnieje potrzeba podawania dzieciom czy młodzieży suplementów. Mleko sojowe, ryżowe, orzechowe, migdałowe czy pszeniczne mogą stanowić doskonałe źródło istniejących również w mleku krowim składników.
Alergia na jajka
Osoby uczulone na jajka muszą unikać spożywania całych jajek. Mimo, że białko jest częścią odpowiedzialną za powodowanie uczuleń, niemożliwe jest zupełne odseparowanie białka od żółtka. Jajka są źródłem białka, żelaza, biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, ryboflawiny, selenu oraz witamin A, D, E i B12. Selen i witaminę B12 znajdziemy również w mięsie. Kwas foliowy występuje w roślinach strączkowych, owocach i zielonych liściach roślin. Jeżeli dzieci i młodzież mają zbilansowaną dietę, mimo że nie jedzą jajek, ich zdrowiu nie zaszkodzi ich eliminacja.
Alergia na orzechy i migdały
Orzechy i migdały dla rozwijającego się organizmu są cennym źródłem białka, niacyny, magnezu, witaminy E i B6 i kwasu pantotenowego. Jednakże, nawet jeśli młoda osoba nie może jeść żadnych orzechów ani migdałów, nie stanowi to żadnego zagrożenia dla jej zdrowia, ponieważ białko znajdzie również w wielu innych pokarmach.
Alergia na ryby
Ryby to kolejne źródło białka, niacyny, witaminy B6, B12, A i E, jak również selenu, magnezu, fosforu, cynku i żelaza. Znajdziemy je też w mięsie, roślinach strączkowych i zbożach.
Jako rodzice dziecka czy nastolatka, pamiętajmy, że w naszej mocy leży wyrobienie w młodym człowieku nawyku sprawdzania, czy może zjeść dany produkt. Już kilkuletnie dzieci można nauczyć, aby pytały, czy mogą zjeść to, co ktoś im oferuje lub co leży na stole. Konsekwentne przestrzeganie diety przez rodziców zaowocuje w późniejszym czasie rozwagą młodego człowieka, który odruchowo będzie dbał o to, aby jeść tylko te pokarmy, które nie powodują u niego alergii, a tym samym nie zagrażają jego życiu i zdrowiu.