„Szacuje się, że 12 milionów dzieci cierpi na astmę, a co roku kilka tysięcy umiera z tego powodu. Można by położyć temu kres w czasie krótszym niż pięć lat. Można wyzwolić dzieci od ciągłego strachu przed uduszeniem się. One po prostu nie wiedzą, że są spragnione wody!” – Dr Fereydoon Batmanghelidj, autor książki „Twoje ciało domaga się wody”.
W swojej książce autor wyraża swoje zdziwienie, że „Obecne metody medycyny klinicznej opierają się na stosowaniu chemii farmakologicznej. Na studiach medycznych setki godzin wykładów i ćwiczeń poświęcone są stosowaniu produktów farmaceutycznych. Tylko kilka godzin przeznaczono na wiedzę dotyczącą żywności i żywienia.”
Twierdzi on, że fakty przemawiają za tym, iż to odwodnienie może być przyczyną wielu chorób. W książce możemy przeczytać wiele prostych rad, które warto wypróbować, jeśli cierpimy z powodu alergii lub astmy.
Oto rady, które możemy wyczytać w książce. Stanową one podstawowe kroki do nawodnienia ciała w sposób bardziej świadomy.
Do czego przyczyni się picie wody?
- Woda jest potrzebna naszym płucom, aby nie dopuścić do ich wysychania podczas oddychania. Gdy jesteśmy odwodnieni, drogi oddechowe przed wysychaniem chroni wydzielany śluz. W pierwszej fazie astmy, śluz jest wydzielany właśnie w tym celu, aż końcu przychodzi moment, kiedy duża ilość śluzu blokuje swobodny przepływ powietrza. Sód rozkłada śluz i jest zwykle używany przez organizm do jego wydalenia.
- Osoby cierpiące z powodu alergii, powinny zwiększyć spożycie soli, aby zapobiec nadmiernej produkcji histaminy. „Sól jest potrzebna, by rozłożyć i upłynnić śluz w celu ułatwienia pozbycia się go z dróg oddechowych. Przy niedoborze wody, organizm uruchamia awaryjne mechanizmy chroniące wodę, a jednocześnie proces magazynowania soli. Organizm musi mieć do dyspozycji odpowiednią ilość wody i soli, zanim rozszerzy oskrzela i śluz stanie się wystarczająco luźny, aby mógł być wydzielany. O związku soli i wody w prawidłowym funkcjonowaniu płuc i wydzielaniu śluzu winno się przede wszystkim pamiętać w przypadku dzieci z dysplazją płuc.”
- Najlepszym sposobem jest umieszczenie szczypty soli na języku. Po wypiciu wody, sprawiamy, że
mózg sądzi, iż ma do czynienia z „ogromną dostawą” soli, i wtedy zaczyna rozluźniać oskrzeliki, co łagodzi przebieg astmy. Astmatycy powinni zwiększać spożycie soli oraz unikać alkoholu i kofeiny, które nasilają jej ataki. „Szacuje się, że 12 milionów dzieci cierpi na astmę, a co roku kilka tysięcy umiera z tego powodu. Można by położyć temu kres w czasie krótszym niż pięć lat. Można wyzwolić dzieci od ciągłego strachu przed uduszeniem się. One po prostu nie wiedzą, że są spragnione wody!”
- Woda, to również sposób na nadmierną produkcję histaminy! Autor podaje w książce, iż astma i alergia są symptomami zwiększonej produkcji neuroprzekaźnika zwanego histaminą, która reguluje metabolizm wody oraz jej odpowiednią dystrybucję. „Astmatycy mają podwyższoną zawartość histaminy w tkance płuc. Histamina reguluje kurczliwość mięśni oskrzeli. Ponieważ płuca są miejscem, gdzie woda w formie pary wodnej wydostaje się z organizmu na zewnątrz, zwężenie oskrzeli wywołane przez histaminę oznacza mniejsze parowanie wody podczas oddychania. To naturalny mechanizm mający na celu zachowanie wody w organizmie. ”
- Spożywanie soków nie zastępuje wody! Autor stanowczo przestrzega: „Należy ograniczyć ilość soku pomarańczowego do najwyżej dwóch szklanek dziennie. Sok pomarańczowy zawiera bardzo dużo potasu. Wysokie stężenie potasu w organizmie przyczynia się do zwiększenia wydzielania histaminy, co powinni mieć na uwadze astmatycy.”
- Alergicy są szczególnie narażeni na efekt „suszy” w płucach, dlatego powinni pić więcej wody niż przeciętna osoba. „Warto pamiętać, że jeśli zagęszczona z braku odpowiedniej ilości wody w osoczu krew dotrze do płuc, produkcja histaminy jest naturalną reakcją organizmu. Jej nadmierne wydzielanie powoduje zwężenie oskrzeli. […] Oprócz regulowania dystrybucji wody histamina ma również właściwości antybakteryjne i antywirusowe, jest potrzebna w zwalczaniu obcych białek i związków chemicznych w ustroju. Przy odpowiednim nawodnieniu histamina spełnia swoje funkcje w sposób niezauważalny, nie szkodząc organizmowi.

Warto wysłuchać wykład na YouTube:
„Your Body’s Many Cries For Water” Dr. Batmanghelidj, M.D.
Przy znacznym odwodnieniu dochodzi do uruchamianej przez układ odpornościowy nadmiernej produkcji histaminy w celu stworzenia zapasu, by móc wykonywać wszystkie swoje zadania. […] Badania na zwierzętach wykazały, że produkcja histaminy zmniejsza się wraz ze wzrostem dziennej racji wody. Zarówno astma, jak i alergie mogą być normowane poprzez zwiększoną podażą wody. Zazwyczaj poprawa następuje po trzech, czterech tygodniach.”
Fereydoon Batmanghelidj – dyplomowany lekarz i więzień polityczny, przeprowadził tysiące badań na bardzo chorych skazańcach. Wyciągnął zaskakujące wnioski, jednocześnie oczywiste i niewiarygodne: „Sygnały pragnienia są błędnie interpretowane jako ból i traktujemy lekami, które wyciszają objawy zamiast leczyć problem. Ponieważ odwodnienie powoduje utratę niektórych funkcji, sygnały dawane przez „regulatory” systemu dystrybucji wody w przypadkach poważnego odwodnienia są interpretowane (przez medycynę) jako wskaźniki stanów chorobowych. […] Odkryłem, że histamina jest ważnym chemicznym „posłańcem” w mózgu. Histamina pełni w organizmie ważną funkcję, o której się nie wspomina w podręcznikach medycznych – jest odpowiedzialna za pobór wody i zarządzanie „suszą” w organizmie. Jest mniej aktywna, gdy ciało jest nawodnione, a staje się aktywna w miarę nadmiernej utraty wody. […] Każda funkcja w organizmie jest regulowana przez wodę i zależy od wody. Woda musi

Książkę „Twój organizm domaga się wody” kupisz tutaj: link, 40 zł
dostarczyć istotne elementy (tlen, hormony i przekaz informacji chemicznych) do wszystkich części ciała. Bez wystarczającej jej ilości i jednakowego nawodnienia, niektóre z bardziej odległych części organizmu nie otrzymają tego, co powinno do nich dotrzeć. Bez wystarczającej ilości wody, startuje “kryzysowy system zarządzania brakiem wody”. Za pomocą “posłańców chemicznych” histaminy aktywowany system nadzoruje dostawę niższej ilości wody do obszarów dotkniętych “suszą”. Gdy histamina i podlegli jej “menedżerowie suszy” napotykają na swej drodze receptory bólu, powodują ból. To dlatego ból jest pierwszym sygnałem alarmowym. Jeśli odwodnienie trwa i nie jest likwidowane w sposób naturalny podażą wody, wywołuje różne symptomy i z czasem przekształca w choroby.”
Ostatnie 20 lat życia Fereydoon Batmanghelidj poświecił promowaniu uzdrawiającej mocy wody. Wystąpił w setkach programów radiowych i telewizyjnych oraz wykładał na całym świecie. Napisał szereg cennych książek i opublikował ponad tuzin seminariów w formie audio i wideo. Dr Fereydoon Batmanghelidj zmarł 15 listopada 2004 roku, w wieku 73 lat w USA. Informacja o tym, że woda i sól leczą astmę oraz alergię została podana w mediach po raz pierwszy 5 czerwca 1995 roku przez radiostację Paul Harvey News.
Recenzję książki opracowała Żaneta Geltz, redaktor naczelna Hipoalergiczni. Zobacz więcej >>
nie każda woda zdrowia doda ,fajnie było by mieć dobry filtr uzdatniający wodę z kranu aby zredukować szalone ilości butelek plastikowych ,kiedy zaczełam pic odpowiednia ilość wody mój organizm zaczął sie oczyszczać ,myslałam ,że nie ogarne tego ,ale udało sie jestem zdrowy i konsekwentny
Sama na sobie sprawdziłam, jak dobroczynne jest picie wody we wlasciwych ilościach. Zaczełam pić 2,5 litra wody, nie byle jakiej, odrzuciłam kranówkę i plastikowe butelki. Po 4 tygodniach skończyły się problemy z gardłem, katarem, zatokami i chorobami skórnymi. Z chorego człwoieka stałam się zdrowym. Teraz piję mniej, bo piję wodę o ujemnym REDOX, ona jest lepiej przyswajalna.
Witam Marion! Bardzo mnie zaciekawił Twoj komentarz dot. działania wody przy leczeniu astmy. Sama mam duże problemy z alergią. Proszę o kontakt.