Badacze z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji po przebadaniu historii chorób tysięcy kobiet i mężczyzn zauważyli zależność, która może przeczyć rzekomej głównej zalecie picia mleka. Badanie sprawdzało zależność między piciem mleka a śmiertelnością i częstością występowania złamań.
Naukowcy przeprowadzili badania w obrębie trzech różnych okręgów Szwecji i oparli wnioski na dwóch dużych kohortach – jedna liczyła 61,433 kobiety w wieku 39-74 druga zaś 45,339 mężczyzn w wieku 45-79 lat. Wszyscy badani otrzymali kwestionariusz żywieniowy.
Historia chorób badanych kobiet była śledzona średnio przez koło 20 lat. W tym okresie ponad 15 tys. zmarło a ponad 17 tys. przeszło złamanie. Aż u 4259 było to złamanie biodra. W grupie męskiej, śledzonej średnio przez 11 lat, ponad 10 tys. pacjentów zmarło a ponad 5 tys. przeszło złamania, z czego około jedna piąta to złamania kości biodrowej.
Wnioski z badania jakie przedstawili Szwedzi wykazały związek picia mleka z wyższą śmiertelnością u obu płci, a także wyższą liczbą złamań u kobiet. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie British Medical Journal
Jednak ze względu na specyfikę badania, do tych rezultatów należy podchodzić ostrożnie. Bez wątpienia potrzebne są bardziej szczegółowe próby i testy, jednak coraz więcej wskazuje na to, że mleko nie odgrywa istotnej roli w rozwoju mocnych i zdrowych kości. Może wręcz temu szkodzić. Już wcześniej naukowcy przypuszczali, że picie mleka w dużych ilościach może promować otyłość a także sprzyjać pewnym rodzajom nowotworów. Od jakiegoś czasu było także wiadomo, iż liczba złamań jest mniejsza w krajach, w których mleko nie jest stale obecne w diecie.
Przez dekady mleko było niemalże obowiązkowym elementem diety od pierwszych lat życia. Uzasadniano to wysoką zawartością wapnia, który odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych, w tym budowie kości. Są jednak lepsze źródła tego minerału w diecie i z uwagi na liczne nietolerancje, alergie czy potencjalnie szkodliwy wpływ mleka na nasze zdrowie, powinniśmy się ku nim zwrócić.
Warto także zwrócić uwagę, że nie udowodniono tego, że duże spożycie bogatej w wapń żywności chroni przed złamaniami kości.
Źródła „Mleko dla mocnych kości? Badania naukowe rzucają nowe światło na spożycie nabiału”