Podróżowanie wiąże się nie tylko ze wspaniałymi widokami, poznawaniem nowych miejsc i kultur, lecz również z kulinarnymi doznaniami. Obca kuchnia w obcym miejscu może być nie lada pułapką dla alergika. Jak się w tę pułapkę nie dać złapać?
Wieża Babel
[dropcap]I[/dropcap]dąc do sklepu czy restauracji za granicą pierwszym problemem, na który napotykamy, jest bariera językowa. Żeby unikać produktu, na który jesteśmy uczuleni, musimy przede wszystkim wiedzieć jak się nazywa. Poniżej przedstawiamy małą ściągę z nazwami najczęstszych alergenów pokarmowych w różnych popularnych językach:
- Jajko – angielski: egg, niemiecki: Ei, francuski: oeuf, hiszpański: huevo, duński: æg
- Mleko – angielski: milk, niemiecki: Milch, francuski: lait, hiszpański: leche, duński: mælk
- Orzechy , orzeszki ziemne – angielski: nut, peanut, niemiecki: Nuss, Erdnuss, francuski: noix, cacahuéte, hiszpański: nueces, cacahuete, duński: nød, peanut
- Pszenica – angielski: wheat, niemiecki: Mehl, francuski: fraine, hiszpański: harina, duński: hvede
- Ryby, owoce morza – angielski: fish, shellfish, niemiecki: Fisch, Schalentier, francuski: Poisson, coquillage, hiszpański: pescado, mariscos, duński: fisk, skaldyr
Zwrot „ jestem uczulony na…” – angielski: I’m allergic to… , niemiecki: Ich bin allergisch gegen …, francuski: Je suis allergique à …, hiszpański: Soy allergico contra … , duński: Jeg er allergisk overfor …
Tych kilka przykładów może nie wystarczyć, dlatego najlepiej na każdy wyjazd zagraniczny udać się z kieszonkowym słowniczkiem.
Własna kuchnia na wakacjach
Merete Mortensen z Astma Allergi Danmark dzieli się swoją wiedzą na temat tego, co i gdzie warto kupować będąc za granicą i podejmując się samodzielnego przygotowywania posiłków. Merete sama jest alergiczką uczuloną na nabiał, jajka i gluten.
W Niemczech jest duży wybór produktów alternatywny wobec tych uczulających, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty bezglutenowe. W skali europejskiej ceny Niemcy są na średnim poziomie – jest tam drożej niż w Polsce, lecz taniej niż w Danii.
We Włoszech warto robić zakupy w marketach sieci IPERCOOP i Conad. W Rzymie Merete poleca robić zakupy w galerii handlowej Porta Di Roma.
Szwecja może się szczycić ogromnym wyborem żywności bezglutenowej oraz nabiału niezawierającego laktozy. Ceny produktów są tam bardzo przystępne.
Alergeny w samolotach
Orzeszki ziemne zostały wycofane z menu przekąsek podawanych na pokładzie samolotów. Jednak, żeby być całkowicie pewnym swojego bezpieczeństwa, warto z wyprzedzeniem zasięgnąć informacji w wybranej linii lotniczej. Niektóre z nich podczas lotów długodystansowych umożliwiają zamówienie specjalnego posiłku na życzenie za dodatkową opłatą.
Uwaga na drinki!
Popularne drinki takie jak Alabama Slammer, Banana Daiquiri czy Long Island Iced Tea zawierają tak zwany sour mix. Jest to mieszanka soków owocowych i syropów, w której często rolę emulgatora pełni liofilizowane białko kurze. Barmani zwykle nie zdają sobie z tego sprawy i nawet zapytani nie są w stanie udzielić rzetelnej informacji.
I like your writing style truly enjoying this site.
Thank you, but how do you read it if it is in Polish?