Stan, w którym na skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych pojawiają się zaczerwienienia i bąble, często jest określany mianem alergii na słońce. Przyczyny tego schorzenia nie zostały jednak do końca wyjaśnione.
Szkodliwe promieniowanie
[dropcap]O[/dropcap]becnie uważa się, że powodem występowania reakcji alergicznej na skórze wystawionej na słońce jest alergia na substancję, która naturalnie się w niej znajduje, a która pod wpływem promieniowania UV ulega przemianie w alergen. Substancja ta nie została do tej pory zidentyfikowana. Bywa także, że reakcję alergiczną wywołują przyjmowane leki czy nakładane na skórę kosmetyki, które również pod wpływem światła słonecznego przybierają postać alergenu.[pullquote align=”right”]”Zdarza się też, że organizm samoczynnie wykształca tolerancję na słońce.”[/pullquote]
Rodzaje alergii na słońce
- Pokrzywka słoneczna – bardzo rzadka, cechująca się niemal natychmiastowym wystąpieniem objawów, które przypominają zmiany wywołane kontaktem z pokrzywą. Bąble mogą się również pojawiać w miejscach osłoniętych przed działaniem promieni słonecznych. Spowodowana prawdopodobnie reakcją alergiczną na produkowane przez organizm substancje.
- Wielopostaciowa osutka świetlna – objawia się wielopostaciowymi swędzącymi zmianami, występującymi po kilku godzinach od wystawienia na promienie słoneczne, głównie na odsłoniętych częściach ciała. Mogą jej także towarzyszyć dreszcze, bóle głowy i nudności. Objawy z czasem, w miarę opalania (gromadzenia się w skórze pigmentu), zanikają.
- Wyprysk słoneczny – zmiany powstające na odkrytych partiach ciała w wyniku uczulenia na substancje nałożone na skórę lub przyjmowane leki. Może przyjąć postać przewlekłą.
Jak się chronić samemu
Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości:
- Przede wszystkim unikaj nasłonecznienia. Zostań w domu, a jeżeli już musisz wyjść, to koniecznie osłaniaj ciało przed słońcem, nie zapominając o twarzy i oczach.
- Nawilżaj skórę. Nawilżające balsamy pomogą łagodzić zmiany na wysuszonej i spierzchniętej skórze.
- Używaj naturalnych środków łagodzących, na przykład z wyciągiem z aloesu.
- Stosuj filtry UV w razie potrzeby.
Jak leczyć
Miejscowe leki sterydowe są często skuteczne w leczeniu lokalnych zmian. W poważnych przypadkach lekarz może przepisać krótkotrwałe leczenie doustnymi lekami sterydowymi. Na swędzenie pomagają leki przeciwhistaminowe w dużych dawkach. Udokumentowana jest także skuteczność leków przeciwmalarycznych w wielopostaciowej osutce świetlnej.
W większości przypadków można także stosować fototerapię, która działa ona jak odczulanie. Skóra naświetlana jest wówczas specjalną lampą ultrafioletową, w odpowiednio dopasowanych dawkach, przez co przyzwyczaja się do tego typu promieniowania i w mniejszym stopniu reaguje potem na naturalne promienie słoneczne.
Podsumowanie
Choć reakcje alergiczne na słońce są rzadkie, to występują częściej u osób o jasnej karnacji skóry, dzieci i młodzieży. Częściej obserwowane są u kobiet niż u mężczyzn. Większość przypadków ma lekki przebieg i ustępuje bez leczenia. Zdarza się też, że organizm samoczynnie wykształca tolerancję na słońce.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie zmiany skórne w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, które zaczynają się pojawiać na wiosnę i trwają aż do końca lata, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który zdiagnozuje zmiany i pomoże odpowiednio zająć się wrażliwą na światło skórą.
Bylem u dermatologo i to co mi jedyne powiedzial zebys sie smarowal kremem i tyle. Czy nie znacie innego sposobu jak i gdzie wyleczyc – skutecznie