Bycie rodzicem stało się już prawie doświadczeniem naukowym. Oprócz karmienia piersią, braku snu, kolki i zatwardzenia, często jesteście także bombardowani opowieściami o niebezpiecznych chemikaliach w kremach dla dziecka, a Wasza teściowa prawdopodobnie daje Wam tysiące rad na temat praktycznie wszystkiego, włącznie z alergią i samą opieką nad dzieckiem. Rady te nie zawsze są dobre, choć podyktowane są dobrymi intencjami.
W ciągu ostatnich kilku lat, poprzez serwis AllergyCertified otrzymaliśmy dużo pytań od matek na temat alergii skórnych oraz jak im zapobiegać. Zebraliśmy wszystkie odpowiedzi i możemy udzielić kilku dobrych rad na temat tego, które produkty do przewijania maluchów są dobre, a które szkodliwe.
Zacznę od stolików do przewijania, ponieważ stało się modne, aby również stoliki do przewijania poddawać recyklingowi. Z niewielkim odświeżeniem stary stolik do przewijania będzie wyglądał świetnie. Pamiętajcie tylko o tym, że taki stolik należy pomalować kilka tygodni przed pojawieniem się malucha, gdyż tyle czasu potrzeba farbom i lakierom, aby odparowały. Najlepiej zostawić taki pomalowany stolik gdzieś na zewnątrz, np. w szopce lub garażu. Dlaczego? Ponieważ: większość farb, które są współcześnie używane zawiera substancję Metylizotiazolinone, nazywaną także MI. MI jest to substancja wysoce alergiczna i, niestety, przenosi się drogą powietrzną. Oznacza to, że kilka dni po pomalowaniu stolika, może wciąż odparowywać i powodować alergie. Zatem: otwórz okna, zadbaj o to, aby w domu było dużo świeżego powietrza. Pozwólcie, aby farba porządnie odparowała, zanim zaczniecie używać stolika do przewijania swojego maluszka.
Nie można pominąć chusteczek nawilżających, które są nieodłącznym elementem torby do przewijania niemowlaków. Często są duże wyprzedaże nawilżanych chusteczek dla niemowląt i nie ma co się temu dziwić – mamy kupują „w okazji”. Chusteczki są bardzo przydatne i łatwe do użycia, zwłaszcza, kiedy się spieszycie. Trzymanie opakowania takich chusteczek w torbie z pieluchami lub w schowku w samochodzie jest zdecydowanie lepszym pomysłem, niż noszenie ze sobą mokrego ręcznika. Zwłaszcza, że pod wpływem ciepła, taki ręcznik łatwo staje się siedliskiem bakterii, co oczywiście nie jest dobre dla pupy niemowlaka. Na rynku dostępne są certyfikowane chusteczki i właśnie te z etykietką „antyalergiczne” szczególnie polecamy. Jednak pamiętajcie: kiedy jesteście w domu, miska wody i ręcznik jest równie szybką i tanią opcją. A zatem: nawilżone chusteczki powinny być pod ręką w torbie do przewijania i w schowku w samochodzie oraz powinien być na nich znaczek, że nie zawierają alergenów.
Jeśli Wasze dziecko dostanie zapalenia spojówek, mama lub teściowa pewnie polecą Wam przetrzeć maluchowi oczy herbatą z rumianku. Nie róbcie tego. Jest to kompletny mit! Wręcz przeciwnie, ryzykujecie, że w oczach Waszego dziecka będzie jeszcze więcej bakterii. Rumianek należy do rodziny astrowatych alergenów. Więc nawet jeśli usłyszycie od mamy, że metoda ta była stosowana w rodzinie przez dziesiątki lat, pamiętaj, że badania naukowe pokazują, że jest to bardzo niedobry pomysł.
Jeśli chodzi o produkty przeznaczone dla dzieci, nie da się nie wspomnieć o produktach organicznych. Wszyscy chcemy tego, co najlepsze dla naszych dzieci. Stąd rzeczą naturalną jest sięgnięcie po produkty roślinne. Niemniej jednak, należy pamiętać, że fakt, iż dany produkt jest naturalny lub roślinny, nie oznacza od razu, że jest zdrowszy dla naszej skóry. Na przykład, nigdy nie natłuściłybyście skóry dziecka barszczem, chociaż jest totalnie naturalny. To samo dotyczy cytrusów i ekstraktów z owoców, które mogą podrażniać skórę dziecka. Czasami łatwo zauważyć, że kiedy dzieci zjedzą cytrusa, ich skóra jest czerwona i podrażniona. Więc jeśli chcecie kupić organiczne i naturalne produkty do pielęgnacji skóry, dla dobra dziecka musicie unikać substancji zapachowych w kosmetykach, nawet tych pochodzenia naturalnego, które mogą okazać się najbardziej alergizujące!
Unikajcie także roślin spokrewnionych ze stokrotką, takich jak Chamomilla Recuitita i nagietek. Należy również absolutnie unikać perfum w produktach kosmetycznych dla dzieci. Perfumy nie mają żadnej funkcji, oprócz dodania zapachu, a same maluchy pachną przecież bardzo ładnie. Niestety, często narażamy nasze dzieci na działanie perfum, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak na przykład, kiedy stosujemy maści, kremy, a zwłaszcza pasty do zębów dla dzieci, które często zawierają substancje zapachowe takie, jak limonen. Pamiętajcie, że wszystkie perfumy mogą powodować alergie, również te pochodzenia naturalnego.
Poniżej prezentujemy listę 26 najbardziej alergicznych substancji zapachowych sporządzoną przez Unię Europejską: Alpha isomethylionone, Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Anise alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Benzyl salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Cinnamal, Cinnamyl alcohol , Citral, Citronellol, Coumarin, Limonene, Eugenol, Evernia furfu– (Treemoss), Evernia prunastri (egemosekstrakt), Farnesol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Hexyl cinnamal, Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, Linalool, Methyl 2-octynoate.
Jeśli kupujecie produkt ze znakiem AllergyCertified, oznacza to, że wykonaliśmy już pracę za Was sprawdziliśmy wszystkie składniki danego produktu pod kątem alergii. Jeśli chcecie wiedzieć, czy produkty, które kupiliście dziecku zawierają substancje powodujące alergię, odwiedźcie naszą stronę internetową: www.allergycertified.com/about/criteria.
I jeszcze jedna rzecz: jeśli używaliście produktów organicznych lub herbaty rumiankowej, nie myślcie teraz „O nie!”. Naszym zamiarem nie było wywołanie u Was poczucia wstydu czy winy. Teraz już wiecie więcej, więc po prostu korzystajcie z tej wiedzy. A jeśli to konieczne, podzielcie się nią również ze swoimi rodzicami, a także teściami.
- Stosujcie tylko te pieluszki, które są certyfikowane pod kątem alergenów, aby uniknąć wysypki i podrażnienia skóry na pupie dziecka
- Kremy ochronne dla dziecka nie powinny zawierać żadnych alergenów i w 100% wolne od środków zapachowych. Jeśli stosujecie produkt organiczny, upewnijcie się, że nie zawiera rumianku ani roślin z rodziny astrowatych, gdyż są silnie uczulające.
- Pokój dziecięcy i Wasza sypialnia powinny być pomalowane farbą wolną od formaldehydu oraz
konserwantu zwanego: Methylisothiazolione (MI), aby zapobiec rozwojowi alergii i astmy.
- Kąpiele róbcie kilka razy w tygodniu, niekoniecznie codziennie, jednak stosując środki myjące czy oliwki nie zawierające substancji zapachowych
- Jeśli Wasze dziecko ma wysypkę lub bardzo suchą skórę, zastosujcie produkt z gliceryną, który nie tylko nawilży skórę, ale stworzy warstwę ochronną, która uchroni skórę przed utratą własnej wilgoci
- Trzymajcie się zasady: ZERO SZTUCZNYCH DODATKÓW CHEMICZNYCH dla dziecka:
- ubierajcie dziecko w ubranka wolne od środków chemicznych
- otaczajcie się meblami bez zbędnej chemii
- stosujcie kosmetyki pielęgnacyjne bez szkodliwych dodatków
- używajcie produktów higienicznych pochodzenia naturalnego: pieluszki, waciki, patyczki, chusteczki
7. Najlepszy proszek do prania dla Twojego dziecka to ten bez środków zapachowych
i kolorowych perełek.

Lene Still jest współzałożycielką i prezesem
organizacji AllergyCertified. Jej misją
jest ułatwianie konsumentom wyboru produktów
pielęgnacyjnych, które można kupić
zarówno w sklepie w Kopenhadze, Warszawie,
Nowym Jorku, Londynie czy Tokio.
W ciągu 18 miesięcy certyfikowano już 130
produktów. Przed założeniem AllergyCertified,
Lene pracowała dla duńskiego parlamentu
w obszarze ochrony środowiska.
Więcej na www.allergycertified.com.
Poniżej lista stron internetowych, gdzie można kupić produkty przyjazne dla skóry dzieci:
Tu kupicie różne produkty do ciała marki DERMA ECO, które są odpowiednie również dla dzieci: www.multishop24.pl A tu znajdziecie certyfikowany lakier do paznokci ByK – zobaczycie sami,
Wasza córka nie będzie miała dużo więcej, niż dwa latka, kiedy poprosi o swój pierwszy lakier do paznokci: www.by-k.dk A tutaj przedstawiamy cudowne, organiczne i posiadające certyfikat pieluszki z Włoch NappyNat – nie znajdziecie lepszego produktu dla swojego niemowlaka: www.nappynat.com