Wdychanie zanieczyszczeń wraz z powietrzem to niestety współcześnie codzienność. Praktycznie nie ma możliwości znalezienia się w miejscu całkowicie wolnym od zanieczyszczeń. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie kontaktu ze szkodliwymi substancjami.
Przyczyny zanieczyszczenia
[dropcap]Z[/dropcap]anieczyszczeniem powietrza nazywamy wszystko, co dostaje się do atmosfery i ma szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Zanieczyszczenia mogą być zarówno widoczne, jak i zupełnie niezauważalne. Mogą oddziaływać na organizmy żywe bezpośrednio lub pośrednio. Główną przyczyną zanieczyszczenia jest działalność człowieka. Spalanie paliw kopalnych w przemyśle, pojazdach czy gospodarstwach domowych powoduje dostawanie się do atmosfery szeregu szkodliwych substancji, w tym nadmiernych ilości tlenków węgla, węglowodorów, tlenków siarki i tlenków azotu, a także pyłów.
Skutki
Długofalowe skutki zanieczyszczenia powietrza, takie jak efekt cieplarniany czy zanikanie warstwy ozonowej, nie są jeszcze do końca zbadane i są przedmiotem debat. Jednak skutki krótkoterminowe zanieczyszczenia poznaliśmy dość dobrze. Pył i szkodliwe gazy mogą powodować zaostrzenie się astmy oraz przyczyniać się do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Jak się chronić?
- Należy sprawdzać codzienną prognozę zanieczyszczenia powietrza, a także aktualne poziomy zanieczyszczeń. Kiedy zanieczyszczenie jest szczególnie wysokie lub istnieje zagrożenie wystąpienia smogu, najlepiej nie wychodzić z domu.
- Należy unikać przebywania przy ruchliwych drogach. W czasie szczytu komunikacyjnego poziom zanieczyszczenia będzie w takim miejscu bardzo wysoki.
- Mieszkając w pobliżu ruchliwych dróg należy najlepiej unikać otwierania okien podczas godzin szczytu.
- Do wietrzenia najlepiej wykorzystywać okna wyglądające na podwórze, z dala od ulicy.
- Szukając nowego domu najlepiej wybrać miejsce z dala od ruchu ulicznego.
- Jadąc w tunelu lub tkwiąc w korku nie należy korzystać z wentylacji, powinno się także zamykać okna w samochodzie.
- Mieszkając w miejscu, gdzie często korzysta się z pieców warto pamiętać, że zanieczyszczenie jest tam największe wieczorami, kiedy mieszkańcy zaczynają ogrzewać swoje domostwa.
- Nie korzystaj z kominka, jeżeli masz inne możliwości ogrzania się w swoim domu.
Osoby chore na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego powinny szczególnie pamiętać o:
- Braniu wszystkich zaleconych przez lekarza leków
- Posiadaniu przy sobie inhalatora z lekami do stosowania w razie nagłego napadu duszności
- Regularnych wizytach u lekarza
- Korzystaniu z masek w czasie jazdy na rowerze wśród ruchu ulicznego
- Niekorzystaniu z pieców, w których pali się drewnem. Mogą one pogarszać przebieg już istniejących chorób
Zanieczyszczenia powietrza mogą więc towarzyszyć nam nawet w tak bezpiecznym miejscu jak własny dom. Liczy się umiar i rozsądek, a świadomość, że spalanie drewna i węgla w zamkniętym pomieszczeniu może pogorszyć stan astmatyka, powinna zmobilizować nas do szukania alternatywnych sposobów ogrzewania. Romantyczny kominek? Nie dla każdego.
miejmy nadzieję ,że coraz wiesza świadomość sprawi ,że zaczniemy używać źródeł energii które nie będą emitowć szkodliwych substancji poprawiając tym samym jakość powietrza którym oddychamy ,ale nie dajmy się zwariować , na szczęście nie ma jeszcze u nas takiej tragedii z powietrzem przynajmniej u mnie:P
nie dajmy się zwariować…..po prostu czasem trzeba żyć uważniej i otworzyć się na to co szkodzi,żeby móc to omijać……i chyba tyle…
jednym słowem trzeba by zabunkrować się na amen na jakiejś wsi bez cywilizacji:P żeby móc swobodnie oddychać i żyć kiedy się ma astmę to raczej nie najrozsądniejszy pomysł:( więc co pozostaje? chyba tylko leki i dobry specjalista:) na szczęście o takiego w miarę łatwo:)