Gdy zastanawiasz się, co wywołało Twoją alergię skórną, weź pod uwagę popularny alergen – kalafonię. Szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym, budowlanym i medycznym, może przysporzyć kłopotów wrażliwym na alergeny osobom. Gdzie się znajduje i czego unikać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Cień do powiek pod lupą
Kalafonia to kleista substancja pochodząca z drzewa sosnowego i świerkowego. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest do wytwarzania wielu produktów. Znajdziemy ją między innymi:
- W kosmetykach (tusz do rzęs, szminka, cień do powiek, lakier do paznokci, przezroczyste mydło, wosk do depilacji, kremy do opalania)
- W taśmach klejących, plastrach, klejach
- W preparatach leczniczych (preparat do usuwania kurzajek, produkty do ostomii, kremy do pielęgnacji niemowląt, kremy na hemoroidy, spraye)
- W środkach stosowanych w gospodarstwie domowym (preparat do usuwania tłustych plam, pasta do butów, pasta do podłóg, samochodów, mebli, plastry na muchy)
- W instrumentach
- W fajerwerkach
- W gumie do żucia
- W papierze, atramencie
- W linoleum, w cemencie, w asfalcie
- Jako substancja stosowana w lutowaniu
Uczulenie na kalafonię
Jeśli osoba uczulona na kalafonię będzie miała styczność z tą substancją, może pojawić się u niej kontaktowe zapalenie skóry oraz trudności w oddychaniu. Reakcje te najczęściej pojawiają się po 1-3 dniach, ale również mogą nastąpić po 24 godzinach lub nawet po tygodniu. W takiej sytuacji kluczowa jest świadomość, że w ostatnim czasie mogliśmy mieć styczność z tym konkretnym alergenem.
Kontaktowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej w miejscu, gdzie nastąpił kontakt skóra – alergen, a więc głównie na rękach, ale reakcja może też objąć skórę twarzy. Miejsce chorobowo zmienione początkowo staje się czerwone i swędzi. Jeśli ekspozycja na alergen nie zostanie przerwana, reakcja ta może spowodować powstanie liszajowatej, zgrubiałej skóry.
Ponieważ nie ma możliwości odczulenia na kalafonię, jedynym sposobem uniknięcia reakcji alergicznych na tę substancję jest unikanie jej. Jeśli natomiast reakcja już się pojawiła, leczenie jest podobne jak w przypadku egzemy czy zapalenia skóry spowodowanych innymi czynnikami. Tak więc, lekarz prawdopodobnie zleci smarowanie zmienionych chorobowo miejsc maścią z kortykosteroidami i emolientami.
Wybieraj jasne odcienie
Unikanie kalafonii dla osoby uczulonej na nią nie będzie łatwe, ponieważ, jak podaliśmy wcześniej, jest ona obecna w wielu produktach, z którymi na co dzień mamy styczność, a niekiedy trudno jest nawet przewidzieć, że w danym przedmiocie może znajdować się ta substancja. Warto wiedzieć, że kalafonia może znaleźć się zupełnie przypadkowo w składzie kosmetyku jako drobne zanieczyszczenie. Szczególnie duże prawdopodobieństwo zanieczyszczenia kalafonią istnieje w przypadku czarnych tuszów do rzęs, dlatego jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko alergii wybieraj jaśniejsze odcienie – brązy, fiolety czy zielenie.
Jeśli jednak istnieje konieczność unikania kalafonii, dobrze jest zapoznawać się ze składem substancji, z którymi się stykamy na przykład w kosmetykach czy środkach do czyszczenia, jak również z preparatami, z którymi mamy styczność w miejscu pracy.
Kalafonia występuje pod różnymi nazwami, a są to:
- Colophonium
- Colophony
- Resin terebinthinae
- Tall oil
- Abietic acid
- Methyl abietate alcohol
- Abietic alcohol
- Abietyl alcohol
Alergie krzyżowe z kalafonią
Alergia na kalafonię może współwystępować z alergiami na inne substancje, powodując reakcje krzyżowe. Najczęstszymi czynnikami powodującymi alergię krzyżową z kalafonią są:
- Balsam of Peru (balsam peruwiański)
- Dihydroabietyl alcohol
- Smoła drzewna
- Żywica z sosny
- Olej terpentynowy
Osoba uczulona na kalafonię powinna unikać również podanych powyżej składników i, analogicznie, będąc uczuloną na któryś z nich – powinna stronić od kontaktu z kalafonią. Kalafonia nie jest łatwym alergenem do uniknięcia, ale dzięki świadomości, w których produktach jest jej więcej, możemy dokonywać zakupów kosmetyków czy produktów codziennego użytku, chroniąc swoje zdrowie.
Fajnie, że takie informacje pojawiają się internecie. Jakiś czas temu próbowałam coś znaleźć ale graniczyło to z cudem. A może reakcje krzyżowe dotyczą też pokarmów? Pietruszka, seler i inne z aromatycznymi związkami?
Ja zauważyłam dziwną regularność u siebie. Od dziecka silna alergia kontaktowa na nikiel, chrom i balsam peruwiański. W dorosłości powyżej trzydziestki alergia kontaktowa na nikiel, chrom i balsam peruwiański przeistoczyła się w alergię na kalafonię i parabeny (:O ???). Ponadto alergia pokarmowa typu – III między innymi na orzeszki piniowe, które również kojarzą mi się z żywicą. Ktoś coś?
🙂 ach te alergeny,błache rzeczy z których człowiek sprawy sobie nie zdaje a jakie mają znaczenie.