W wielu chorobach upatruje się przyczyn leżących w psychice człowieka, również w astmie. Na takie źródło choroby może wskazywać nietypowy przebieg choroby. Czy Twoje dziecko reaguje atakami astmy na trudne przeżycia?
Powrót do dzieciństwa
[dropcap]W[/dropcap] 1958 roku w szanowanym piśmie psychiatrycznym „The American Journal of Psychiatry” opublikowano artykuł podsumowujący badania przeprowadzone u dzieci chorych na astmę. Przedstawione w nim wyniki badań są zaskakujące:
- Dzieci poddane badaniu przejawiały silną potrzebę bliskości i lęk przed dorosłością.
- Badaniu poddano również matki chorych na astmę dzieci. Pokazało ono, iż przejawiały silne pragnienie, by ich dzieci pozostawały zależne od nich. Ponadto stwierdzono, iż może być to ich sposób na rozwiązanie własnych problemów pochodzących z dzieciństwa.
- Dzieci chore na astmę i uczulone na kurz, przebywające w szpitalu, nie przejawiały reakcji alergicznych na kurz pochodzący z ich domów.
Problemy rodziców a choroba dziecka
Próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie “Czy astma jest chorobą psychosomatyczną” podjęli również autorzy artykułu z 2001 roku. Według badaczy z National Jewish Medical and Research Center problemy rodziców z opieką nad dzieckiem do pierwszego roku życia zwiększają ryzyko wystąpienia u niego astmy. Dzieci rodziców nie radzących sobie z opieką nad nimi dwa razy częściej chorowały na astmę do 6-8 roku życia niż ich rówieśnicy mający rodziców spełniających prawidłowo swe rodzicielskie obowiązki.
[pullquote]Problemy rodziców z opieką nad dzieckiem zwiększają ryzyko wystąpienia u niego astmy.[/pullquote]Dr Mary Klinnert twierdzi: „Wiele z badanych przez nas dzieci ma troskliwych rodziców, dobrze spełniających swoją rolę, mimo to dzieci te nadal chorują. Wyniki naszych badań jednak wskazują na fakt, iż środowisko psychologiczne, w jakim dziecko wzrasta, może mieć wpływ na rozwój astmy”. Klinnert dodaje, że wyniki ich badań nie powinny być użyte do oskarżania rodziców. Powinny raczej spowodować zwiększenie wsparcia i edukacji wśród rodziców i ich dzieci.
Grupa badawcza pod kierunkiem dr Klinnert przypuszcza, iż istnieją dwa mechanizmy, które tłumaczą wpływ poziomu opieki rodzicielskiej na rozwój astmy u dzieci. Po pierwsze, rodzice nieumiejący odpowiednio opiekować się dziećmi mogą powodować u dziecka większy stres, który wpływa na jego odporność. Z kolei rodzice dobrze radzący sobie z opieką nad małym dzieckiem mogą wcześniej zauważyć symptomy choroby, tym samym zmniejszając ryzyko zaognienia się stanu zapalnego.
Kij ma dwa końce
W bieżącym roku opublikowano artykuł dwojga lekarzy, którzy twierdzą, iż charakterystyka psychologiczna opiekunów dziecka z astmą ma związek z ilością hospitalizacji, jakiemu musi być poddawane. Z drugiej strony, częste hospitalizacje dziecka wpływają na całą rodzinę, która może odczuwać trudności w podołaniu tej sytuacji. Tak więc niekiedy trudno jest ocenić, co w danym przypadku jest przyczyną, a co skutkiem.
Co możemy zrobić?
Wyniki badań naukowców i lekarzy poszukujących związku pomiędzy psyche i soma w astmie u dzieci nie pozwalają na uogólnienia, które mogłyby pomóc w leczeniu. Wydaje się jednak słuszne założenie, że im zdrowszą atmosferę w domu stworzymy dzieciom, tym większą mamy szansę, by zapewnić im zdrowie. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
mhm czyli jak moje dzieci mają astmę mogę być temu winna ja? jak żyje to się z tym nie zgodzę zawsze starałam się dbać o dzieci najlepiej jak umiem i nie obarczam dzieci moimi kłopotami staram się świadomie wychowywać dzieci nie narażając ich na niepotrzebne stresy co nie znaczy ,że wychowuję je bezstresowo o nie dziecko żeby zapewnić mu równowagę musi mieć wszystkiego po trochu bez jakiegoś odizolowania od rzeczywistości tylko uważam ,że dla dzieci są dziecięce stresy i radości a dla dorosłych dorosłe i należy pielęgnować jak najlepiej świat dziecka żeby dbać o nie jak najlepiej