Formaldehyd, inaczej aldehyd mrówkowy, to substancja chemiczna mająca właściwości bakteriobójcze. W dużym stężeniu jest silnie trująca, jednak w formie rozcieńczonej ma zastosowanie w przemyśle i znaleźć ją można w wielu przedmiotach, z jakimi stykamy się na co dzień.
Pod jakimi nazwami kryje się formaldehyd?
Formaldehyd występuje w składzie produktów pod następującymi nazwami:
- Formalin
- Methanal Methyl aldehyde
- Methylene oxide
- Morbicidacid
- Oxymethylene
Niektóre konserwanty mogą powodować uwalnianie się formaldehydu, a są to:
- quaternium-15
- 2-bromo-2nitropropane-1,3-diol
- imidazolidinyl urea
- diazolidinyl urea
Gdzie możemy mieć kontakt z formaldehydem?
Żywica formaldehydowa zapewnia specyficzne właściwości materiałów. Jednocześnie, na materiałach tych pozostaje wolny formaldehyd. Tak więc, znaleźć go można:
- W materiałach nieulegających gnieceniu (non-iron)
- W materiałach nieelektryzujących się
- W materiałach odpornych na działanie chloru
- W materiałach odpornych na mole
- W nylonie
- W zamszu i irsze
- W kosmetykach, zwłaszcza w preparatach do utwardzania i nabłyszczania paznokci, antyperspirantach, fluidach do twarzy, płynach i olejkach do kąpieli, kremach, płynach do płukania jamy ustnej i dezodorantach
- W środkach do czyszczenia stosowanych w gospodarstwie domowym
- W produktach z papieru – poprawia odporność na wodę, tłuszcz, zagniecenia
- W materiałach budowlanych – klej mocznikowo-formaldehydowy lub spoiwo, stosowany jest w produktach takich jak płyta wiórowa, sklejka i MDF
- W produktach medycznych takich jak preparaty do usuwania kurzajek, kremy lecznicze, gips, środki do dezynfekcji korzenia zęba w leczeniu kanałowym
- W farbach
- W płynach do balsamowania zwłok i konserwantach do próbek laboratoryjnych
Formaldehyd uwalnia się wraz z dymem podczas palenia drewna, węgla, papierosów, naturalnych gazów oraz nafty.
Reakcje alergiczne na formaldehyd
Reakcje alergiczne na formaldehyd mogą ujawnić się zarówno w kilka minut od momentu kontaktu z alergenem, jak też po kilku latach narażenia na kontakt z nim. Ekspozycja na formaldehyd w postaci gazu powoduje pieczenie oczu, nosa, gardła, pokrzywkę, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, zmęczenie i bóle głowy. Symptomy te mogą być powodem zarówno działania drażniącego formaldehydu, jak i alergennego.
Częste lub przedłużone narażenie na tę substancję, może spowodować nadwrażliwość, co z kolei prowadzi do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Stąd warto unikać noszenia odzieży podejrzanej o zawartość formaldehydu. Reakcje skórne występują w miejscu, gdzie skóra najczęściej ociera się o tkaninę, a więc na wewnętrznych stronach ud, pachach, pachwinach oraz pod kolanami. Czynnikiem uwalniającym formaldehyd z żywicy formaldehydowej może być pot i tłuszcz znajdujący się na ludzkiej skórze.
Alergiczne zapalenie skóry wywołane alergią na aldehyd leczy się podobnie jak w przypadku stanu zapalnego spowodowanego innymi alergenami – kortykosteroidami działającymi miejscowo, emolientami.
Uniknąć zagrożenia
Formaldehyd znajduje się w powietrzu zarówno na zewnątrz budynków, jak i w środku, zwykle w stężeniu mniejszym niż 0,03 ppm (a więc na 0,03 cząsteczki formaldehydu przypada 1 milion cząsteczek roztworu, w którym się on znajduje). Dla większości ludzi takie stężenie nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ta substancja znajduje się w wielu przedmiotach, z którymi mamy na co dzień styczność. Czy istnieją więc sposoby na uniknięcie zagrożenia? Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek:
- Noszenie odzieży ze 100% bawełny, jedwabiu, poliestru lub akrylu. Włókna te zwykle zawierają mniej formaldehydu i przeważnie są dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe.
- Przed użyciem nowej odzieży lub pościeli należy ją kilkakrotnie wyprać w pralce.
- Meble wyprodukowane z płyty pilśniowej kupować tylko wtedy, jeśli są laminowane.
- Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że osoba uczulona na formaldehyd będzie miała styczność z tą substancją w pracy, należy sprawdzić skład materiałów, z którymi osoba ta będzie miała kontakt w Karcie charakterystyki, tak by w razie konieczności móc założyć odzież ochronną.
Pacjenci, których dotyka alergia na formaldehyd, nie są w stanie uniknąć go całkowicie, tak powszechną jest on substancją. Mogą jedynie próbować usunąć go ze swojego środowiska, jak również prosić o konieczne zmiany w miejscu pracy.
Gdzie wystepuje: szczepionki
Właściwości uczulające formaldehydu to małe piwo! Działająca w strukturze Światowej Organizacji Zdrowia International Agency for Research on Cancer zaklasyfikowała formaldehyd jako substancję wywołującą u człowieka nowotwory. Zaliczono ją do grupy 1: http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification
Czy osoby z alergia na formaline moga bez problemu pracować w szpitalu ? Jestem na studiach polozniczych I niestety formalinq jest w srodkach dezynfekujacycj czy to jest na dłuższą mete takiej osobie szkodliwe ? Dodam ze dostalam wstrzasu anafilaktycznego na zajęciach anatomi gdzie formalina jest nieodłącznym atrybutem
a czemu nie dodaliście, że występuje również w szczepionkach???
The decline in Danish mtDNA haplotype I would suggest a roughly 80% influx of new Germanic (probably the first Indo-European wave), and 20% old populations (probably pre-nndo-EuropeaI).
Już wystarczy mi, jak widziałam co ma moja przyjaciółka na plecach, gdy zakłada syntetyczne tkaniny.. Masakra..
Dlatego sama wybieram tylko bawełnę naturalną, jedwabne sukienki i naturalny len..