Nie ma bardziej luksusowego prezentu dla kobiety niż perfumy. W perfumeriach znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba: lekkie zapachy na lato, orientalne nuty zapachowe na wieczorne spotkanie czy nowoczesny biznesowy aromat. Czy te cudeńka wywołują alergie?
Przekupieni zapachem
[dropcap]W[/dropcap]iększość kosmetyków i środków do czyszczenia pachnie. Choć aromat nie sprawi, że kupowany preparat będzie lepiej pielęgnował, mył czy czyścił, na pewno wpłynie na naszą decyzję o zakupie. Za każdym razem sprawdzamy, jak pachnie produkt, który chcemy kupić. Producenci prześcigają się w wytwarzaniu coraz to nowych aromatów, którymi kuszą nas, promując już nie tylko kosmetyki. Często są to mieszaniny wielu różnych substancji, co utrudnia identyfikację tej, która wywołuje reakcje alergiczne.
W poszukiwaniu winowajcy
Osoby uczulone na zapachy nie mają łatwego zadania, ponieważ obecnie istnieje bardzo wiele środków czy przedmiotów zawierających aromaty: wszelkie detergenty, kosmetyki, podpaski, nawilżane chusteczki, papier toaletowy, świece, a nawet zabawki.
Alergik powinien być uważnym czytelnikiem wszelkich etykiet mówiących o [pullquote align=”right”]Nawet produkty oznaczone jako „bezzapachowe” nie są w pełni bezpieczne dla alergików[/pullquote]składzie danych produktów. Nie ma lepszego sposobu na ochronę przed niepożądanymi reakcjami skóry niż unikanie samych alergenów.
W związku z tym, że aromaty zawarte w produktach są najczęściej mieszaniną różnych substancji zapachowych, z których nie wszystkie muszą być wyszczególnione w składzie (obowiązkowo wypisywane są tylko te powodujące alergie najczęściej), unikanie konkretnych alergenów może być nie lada wyzwaniem. Testowanie ich za pomocą zmysłu powonienia ku naszemu zaskoczeniu wcale nie rozwieje wątpliwości. Nawet produkty oznaczone jako „bezzapachowe” nie są w pełni bezpieczne dla alergików, ponieważ w takich preparatach stosowane mogą być substancje neutralizujące chemiczne zapachy. Te maskujące dodatki także znajdują się na liście alergenów, jak na przykład Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes.
Czy to rzeczywiście te piękne zapachy?
Czy przydarzyła nam się któraś z poniższych sytuacji?
- Poczuliśmy zapach nowych perfum u koleżanki i w krótkim czasie dokuczał nam ból głowy
- Po przyjściu do znajomych w odwiedziny czujemy się nagle słabo, mamy nudności, kichamy – być może przyczyną naszych objawów była zapalona aromatyzowana świeczka
- Po otwarciu nowego czasopisma odczuwamy objawy alergiczne – prawdopodobnie w środku znajduje się próbka perfum
Jeżeli odpowiedź na którykolwiek z powyższych punktów jest pozytywna, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpimy na alergię lub nietolerancję na zapachy. Co może Cię spotkać w kontakcie z alergenem? Kichanie, kaszel oraz łzawiące oczy, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
Jeśli nie jesteś alergikiem, ale mimo to odczuwasz znaczny dyskomfort w kontakcie z pewnymi zapachami, dotyczy Cię zespół nadwrażliwości na substancje zapachowe. Objawia się on nudnościami, bólem głowy, problemami z oddychaniem i ogólnym pogorszeniem nastroju. Szczególnie uciążliwy jest w trakcie podróży, ponieważ może przyczynić się do pojawienia się „choroby lokomocyjnej”.
Nadwrażliwość na perfumy dokucza także osobom, które często uczestniczą w spotkaniach biznesowych lub bankietach. Perfumy uchodzą za przejaw dbałości o siebie i wciąż są częścią naszego wizerunku. Dawkując je w małych ilościach chronimy nie tylko siebie, ale także osoby z naszego otoczenia. Spotykając się z kimś wrażliwym na zapachy, nie zyskamy w jego oczach wywołując u niego atak astmy lub migrenę.
Czy mogę coś zrobić?
Osoby uczulone lub z nietolerancją na zapachy przede wszystkim powinny przeprojektować swoją codzienność i zacząć otaczać się przedmiotami, kosmetykami czy środkami czyszczącymi, które nie mają zapachu. Nie będzie to jednak tak trudne, jak próba wyeliminowania szkodliwych zapachów z innych środowisk, z którymi stykamy się na co dzień.
Zadbajmy o to, by w miejscu pracy (gdzie przecież spędzamy większą część dnia) nie narażać się na zapachy, które sprawią, że będziemy mieć złe samopoczucie, a przez to będziemy mniej efektywni.
Poinformujmy zarówno swoich współpracowników, jak i przyjaciół, z którymi się spotykamy, o naszej alergii lub nietolerancji. Być może konieczne będzie nawet poproszenie pracodawcy o rozmowę z pracownikami na temat stosowania zapachów w miejscu pracy.
ciężko stwierdzić chyba by było jaki zapach jest alergenem,prawda?czy na to się robi testy? jak znaleźć taki zapach wykluczyć go spośród wszystkich tych które są wokół nas? ja nie wiem pomocy proszę
ech zapachy zapaszki ciągle nie wiem czy lepiej mieć swój włąsny zapach czy też może korzystać z zapachów stworzonych przez innych..trudne to bo lubię zapach wanili ,lasu kwiatów a nawet takie ciężkie korzenne zapachy
jeśli chodzi o zapachy to nie toleruję zapachów samochodowych boli mnie od nich głowa i jest mi niedobrze,do tego niektóre perfumy wywołują podobną reakcję czy to znaczy,że mam objawy alergii? powinnam zrobić testy? w sumie juz od dawna się nad tym zastanawiałam a teraz nabrałąm pewności,że trzeba….