Planując wakacyjny wyjazd, powinniśmy poświęcić temu trochę czasu. Mamy tyle spraw na głowie, że zdarza nam się o czymś zapomnieć. W tym urlopowym rozgardiaszu zawsze towarzyszy nam pasażer na gapę. Alergia bowiem, bo o niej mowa, urlopów nie uznaje.
Środek transportu – W jaki sposób wolimy się poruszać?
Samochód / przyczepa kempingowa / kamper
[dropcap]W[/dropcap]łasny pojazd może być znakomitym środkiem transportu dla osoby z alergią pokarmową. Pozwala zabrać ze sobą jedzenie z domu, a w przypadku posiadania kuchni na kołach, także samodzielnego gotowania. Własny samochód jest także bardzo pomocny przy robieniu zakupów.
Samolot
Zapewnia szybkość i komfort, ale może narazić alergika na kontakt z różnymi alergenami takimi jak perfumy, orzeszki ziemne czy zwierzęta. Musimy pamiętać o tym, że na pokład samolotu wpuszczane są zwierzęta o wadze do 8kg, dlatego istnieje szansa napotkania małego psa lub kota. Warto z wyprzedzeniem powiadomić wybraną przez siebie linię lotniczą o swoich problemach. Linie lotnicze często stosują zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” i jeżeli zgłosimy swoje problemy alergiczne z odpowiednim wyprzedzeniem, możliwe że zwierzęta, poza szczególnymi przypadkami, nie zostaną wpuszczone na pokład, a ich właściciele dostaną miejsca w innym samolocie.
Zakwaterowanie – Co jest dla nas najlepsze?
Hotel
Większość hoteli ma określone standardy czystości, dzięki czemu możemy się czuć relatywnie bezpiecznie. Zawsze możemy też poprosić o pomoc w recepcji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Mieszkanie lub dom
To rozwiązanie wydaje się lepsze dla osób z alergią pokarmową, ponieważ można gotować samodzielnie. Z drugiej strony, nie wiemy czy wcześniej nie przebywały w takim miejscu zwierzęta i możemy być narażeni na kontakt z pozostałościami zwierzęcych alergenów.
Kemping
Ma tę przewagę, że znajdujemy się we własnym „domu”, w którym możemy nawet gotować. Problemem w tym przypadku może być częste przebywanie na zewnątrz, co może wiązać się z ekspozycją na pyłki. Alergicy powinni wybierać miejsca kempingowe w pobliżu wody, gdzie stężenie pyłków jest z reguły niższe.
Gdzie się wybierasz?
Planowanie jest kluczem do udanych wakacji. Przy wyborze miejsca wypoczynku należy wziąć pod uwagę:
- Na jakie alergeny jesteśmy uczuleni i jakie substancje drażniące wywołują u nas objawy
- W jaki sposób możemy ich uniknąć
- Co należy zrobić, gdy już wejdziemy z nimi w kontakt
Astma
Jeżeli wilgotna pogoda potęguje objawy choroby, należy wybierać miejsca o suchym klimacie, gdzie dominuje słoneczna pogoda. Dobrym przykładem takiego miejsca są Wyspy Kanaryjskie.
Alergia pokarmowa
Wybieraj miejsca, w których nie będzie problemu z porozumieniem się. Bariera językowa może sprawić trudności w przekazaniu obsłudze placówki gastronomicznej specyficznych potrzeb alergika. Może także utrudnić zasięgnięcie informacji o zawartości alergenów w potrawach i produktach spożywczych. Wskazane jest udanie się do kraju, w którym poważnie podchodzi się do kwestii uczuleń pokarmowych i dokładnie kontroluje zawartość produktów spożywczych. Stany Zjednoczone czy Szwecja są pod tym względem wzorcowymi przykładami.
Alergia na pyłki
Wskazane są obszary przybrzeżne, gdzie stężenie pyłków najczęściej jest niższe niż w głębi lądu. Warto odwiedzić wybrzeża Morza Północnego oraz zachodnie wybrzeża Europy i Stanów Zjednoczonych. Mniej narażeni na pyłki będziemy także przebywając na dużej wysokości, powyżej 1500 metrów nad poziomem morza. Wybrzeże Norwegii, Austria, Szwajcaria i inne kraje alpejskie są godne polecenia z tego powodu. Można także zdecydować się na spędzenie wakacji na jachcie lub statku wycieczkowym.
Egzema
Słońce i słona woda mają korzystny wpływ na skórę osób z egzemą. Za to chlorowana woda w basenie może powodować podrażnienia. Niektóre osoby reagują zaczerwienieniem i świądem, kiedy ich skóra się spoci. W związku z tym, powinny one unikać ciepłego i wilgotnego klimatu. Połączenie niskiej wilgotności i dużej ilości słońca to najlepsza mieszanka dla człowieka cierpiącego na egzemę. Turcja może być atrakcyjną propozycją wakacyjną w takim wypadku.
dzisiaj jest tyle miejsc gotowych spędzić nasze wyszukane alergiczne fantazje hihihihihi że nie ma kłopotu z wyjazdem jedyne co trzeba brać pod uwagę to zapas leków i uśmiech na drogę ,pozytywne nastawienie i optymizm w końcu mamy piękne lato tej wiosny 😛
wakacje z alergią da sie przeżyć wystarczy wziąć leki, spakować walizki i troszke bardziej rozważnie podejść do kwestii wyżywienia lub innych alergii i problem z głowy wszystko się da wystarczy sprawdzić dany ośrodek i wyjaśnić sobie z czym mamy problem:)